Odpovědi na vaše otázky

Pokud vám nějaké informace chybí, neváhejte nás kontaktovat.

•  ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Energetická účinnost a termoregulace

Regulace teploty

Kopulovitý tvar domu optimalizuje využití slunce po celý rok. Izolace snižuje přenos tepla. Systém stínění poskytuje ochranu před letním sluncem a umožňuje vytápění domu v zimním období.

Každý dům je také vybaven aktivní vzduchotechnikou s vestavěným tepelným čerpadlem, které dům přirozeně ochlazuje nebo ohřívá pomocí cirkulace vzduchu prostřednictvím klimatizace.

Aktivní vytápění

Účinné tepelné čerpadlo vzduch-vzduch pro vytápění domu je součástí systému HVAC. Inovativní systém nejen reguluje teplotu v každé místnosti, ale také optimalizuje vlhkost vzduchu. Čerstvý vzduch je zajišťován řízeným větráním prostřednictvím výměny tepla. Pro extrémní zimní podmínky má dům také elektrické podlahové topné fólie. V případě zájmu lze případně instalovat lokální zdroj vytápění, například kamna.

Izolace
Tvar domu poskytuje mnohem lepší poměr plochy k objemu než tradiční dům, čímž se ušetří 30 % energie. Povrch domu odráží většinu letního slunečního záření, zatímco 15 cm izolačních panelů (PIR materiály) dále snižují spotřebu energie. Dům jsme vybavili okny s trojitým sklem, abychom minimalizovali výměnu tepla.
Stínění oken

Dům umožňuje velká okna díky možnosti elektronického ovládání průhlednosti a venkovních žaluzií. Kombinace těchto dvou prvků chrání dům před přehříváním v letním období. Na druhou stranu umožňují v zimě dům vyhřívat pouze sluncem. To umožňuje vyšší energetickou účinnost než u klasického domu.

Fotovoltaická elektrárna

Každý dům má zabudovanou střešní solární elektrárnu o výkonu 12 pkW. Je součástí horní části modulů domu. Rozložení panelů po kruhové střeše zajišťuje stálé dodávky energie od časného rána do večera, a to po celý rok. Přesahující výkon se využívá k ohřevu užitkové vody.

Automatické řízení

Správa energetického systému umožňuje sledovat a přistupovat k nastavení řízení prostředí. Dům automaticky sleduje nastavené cílové hodnoty teploty, vlhkosti a proudění vzduchu. Můžete je rychle nastavit pomocí aplikace v mobilním telefonu.

Větrná elektrárna

Volitelným modulem je tichá větrná turbína s vertikální osou o výkonu 1 pkW. Lze ji umístit na střechu domu a vytvořit tak další zdroj energie pro napájení domu. Vítr se během roku doplňuje s fotovoltaickými elektrárnami a umožňuje dobíjet baterie domu ve dne i v noci.

Baterie
Malá elektrická baterie je doplňkovou součástí domu. Umožňuje využívat přebytečnou energii z fotovoltaických elektráren nebo větrných turbín a napájet dům během noci. Kontaktujte prosím naše pracovníky a proberte s nimi možnosti plně off-grid schopnosti - je třeba zvážit mnoho faktorů.

Použité materiály

Dřevěné materiály

Na konstrukci domu jsme použili ekologické dřevo s negativními emisemi CO2. Lepené lamelové dřevo je vyrobeno z paralelně lepených a sušených lamel jednoho druhu dřeva. Dřevo poskytuje nízkou tepelnou vodivost a pevnost konstrukce. Ochranný nátěr zaručuje desítky let bez nutnosti specifického ošetřování. 

Bezúdržbovost
Používáme překližky a dřevěné materiály, které jsou přírodními materiály používanými v komerčních stavbách již desítky let. Barvy jsou stálé díky ochrannému nátěru odolnému proti UV záření. Materiály nestárnou. Dům je navržen tak, aby vydržel po staletí. Kromě mytí oken je nutná nulová údržba.

Odolnost

Kopulový dům je navržen tak, aby odolal všem povětrnostním podmínkám - silnému dešti, sněhu nebo písečnému horkému prostředí. Hmotnost sněhu je rovnoměrně rozložena a horní plocha malá. Díky tvaru domku kolem něj přirozeně fouká silný vítr. Střešní panely jsou připevněny ke konstrukci a vytvářejí jednu pevnou konstrukci.

Sendvičové panely

Moderní sendvičové panely poskytují nejlepší poměr mezi hmotností, izolací a cenou. Vnější kovový plech odráží slunce, zatímco 15 cm PIR pěny vytváří dokonalou izolaci. Tovární výroba zaručuje vysokou rozměrovou přesnost. Hodí se tak do nosné konstrukce domu.

Stavba domu

Bez výkopových prací

Použití lehkých kompozitních materiálů umožňuje nahradit cementový suterén pouze zemními kotvami. To snižuje náklady na stavbu a urychluje proces výstavby, protože není třeba provádět výkopové práce. Není třeba zvyšovat terén. Nářadí k usazení zemních kotev je součástí domu. Dům drží u země silné šrouby místo pouhé hmotnosti konstrukce.

Dům svépomocí?

K montáži domu není zapotřebí těžké mechanizace. Každý krok je zdokumentován ve snadno čitelných příručkách. Dům tak můžete snadno postavit sami namísto našeho týmu. Místní úřady však mohou vyžadovat specialistu na konkrétní komponenty - např. dokončení fotovoltaické elektrárny apod. Ty může být nutné revidovat certifikovaným elektrikářem. 

Montáž

Dům se staví na místě ve třech krocích. Základ domku je proveden sešroubováním profilů do lichoběžníkových prvků. Druhý krok je dokončen přidáním segmentů stěn/oken/střechy do základních konstrukcí. Hmotnost každého segmentu je nízká, což umožňuje manipulaci pouze dvěma osobami. Posledním krokem je dokončení vnitřních stěn a dalších kabelových a vodovodních rozvodů.

Návrh půdorysu domu

Půdorys je odsouhlasen a konzultován naším architektem. Můžete použít některou z našich šablon nebo si navrhnout dům, který odpovídá vašim potřebám. V budoucnu jej lze kdykoli upravit.

Chcete si rozdělit pokoj? Nebo jen změnit rozměry? Žádný problém! Vnitřní stěny jsou snadno upravitelné, přestože poskytují vynikající akustickou izolaci.

Připojení domu k síti

Potřebné připojení k síti a rozvody jsou zajištěny v jediném bodě - uprostřed domu. Servisní šachta rozvádí potrubí z úrovně terénu do druhé úrovně domu. Rozvod do konkrétní místnosti a na konkrétní místo je proveden vyhrazenou šachtou mezi segmenty podlaží.

Jaké barvy jsou k dispozici?
K dispozici je několik barevných variant. Preferujeme světlé tóny, které jsou vynikající pro celkovou tepelnou stabilitu domu. Nejčastější je bílá varianta, která se pěkně doplňuje s dřevěnými venkovními žaluziemi. Pokud máte zájem o jiné barevné varianty, kontaktujte náš prodejní tým pro více informací.
Rozvody elektřiny a vody

Podlahové segmenty domu jsou speciálně navrženy tak, aby umožňovaly snadné vedení kabeláže a potrubí na místo. Všechny kabely a potrubí jsou součástí stavebnice domu. Středový sloup slouží k rozvodu mezi přízemím a prvním patrem. Modulární stěnový systém umožňuje snadno dosáhnout na správné místo v domě. 

Doba výstavby

Dům je navržen pro rychlou montáž. Náš zkušený a vyškolený tým jej postaví do dvou týdnů po dodání komponentů. Předpokládá se, že elektrická síť, vodovodní a odpadní potrubí budou dokončeny dříve. Pokud jste se rozhodli pro variantu DYI, je třeba počítat s pár týdny navíc. 

Jiné

Doplňky

Dům se nabízí jako připravený k nastěhování, nicméně některá specifika, jako je kuchyň, jsou ponechána na preferencích majitele. Spolupracujeme se společností IKEA a poskytujeme preferovanou variantu, nicméně si můžete vybrat z nabídky jakéhokoli dodavatele. Podívejte se také do naší otevřené databáze specifikace nábytku, kde najdete položky specifické pro daný dům.

Je v domě garáž?

Dům v současnosti neposkytuje vnitřní prostor pro auta ani garáž. V budoucnu bychom je mohli poskytnout, ale prozatím doporučujeme poptat místního poskytovatele buď pro zastínění parkoviště, nebo pro garáže různých typů - např. se zabudovanými solárními panely. To je ekonomičtější a také ekologičtější varianta poskytující dodatečnou energii a krytého prostoru pro vozidla.

Nádrž na dešťovou vodu

Jako volitelné vybavení lze instalovat "střešní" žlaby na dešťovou vodu. Obtékají dům v úrovni terénu. Dešťovou vodu pak lze odvádět do kanalizace nebo do podzemní nádrže na dešťovou vodu, kterou lze využít při zahradničení.

V současné době neposkytujeme možnost používat vodu uvnitř domu. V případě, že si chcete nechat nainstalovat nádrž na vodu, poraďte se s místním stavitelem. 

Krb

Dům je díky své konstrukci vzduchotěsný, aby optimalizoval využití energie a splňoval nejvyšší ekologické standardy pasivního domu. Byl by tedy nutný specifický krb s komínem. Proto tedy doporučujeme úspornější řešení - krb na etanol. Nemá žádný kouř, saze ani popel. Poskytuje jedinečnou atmosféru a teplo, které krb při hoření vytváří, se neztrácí komínem.

Jak si mohu navrhnout svůj dům?

Pracujeme na jednoduchém programu, který umožní navrhnout váš domov podobně jako IKEA nabízí pro kuchyně. Prozatím se obraťte na náš tým, který vám s návrhem pomůže a nabídne vám nejlepší variantu pro vaše individuální potřeby. 

Stavební povolení

Dům jsme navrhli tak, aby splňoval nejběžnější normy a předpisy. Každá obec však může mít specifické potřeby a požadavky. Projekt domu bude k dispozici pro ověření místních potřeb. Povolení si tak můžete vyřídit ještě před zadáním objednávky domu. 

Tyto webové stránky používají soubory cookies.